25 listopada 2021

Kim jest wykonawca testamentu?

Udostępnij!

Wielokrotnie zwracacie się do nas z pytaniem o to jak usprawnić procedurę spadkową, jak uchronić bliskich przed szeregiem formalności związanych ze spadkiem? Odpowiedzią na te pytania jest możliwość ustanowienia wykonawcy testamentu.

Wykonawca testamentu jest osoba wyznaczona w testamencie przez spadkodawcę, w celu zarządzania spadkiem i realizacji postanowień zawartych w testamencie. Powołanie wykonawcy pozytywnie wpływa zarówno na usprawnienie procedury spadkowej, ale także pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych konfliktów rodzinnych.

Wykonawcą testamentu może być wyłącznie osoba posiadająca pełną zdolnością do czynności prawnych – zatem pełnoletnia i wobec której nie zapadło orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym. Wybór tej osoby należy wyłącznie do spadkodawcy.

W przypadku gdy osoba wyznaczona na wykonawcę nie chce tego obowiązku przyjąć, wówczas może złożyć takie oświadczenie przed sądem albo notariuszem. Ponadto sąd może, z ważnych powodów, zwolnić wykonawcę testamentu z jego obowiązków.

Do zadań wykonawcy należy:

  • zarząd ma­jątkiem spadkowym,
  • spłata długów spadkowych,
  • wykonanie zapisów zwykłych,
  • wydanie przedmiotów zapisu windykacyjnego oraz
  • wykonanie poleceń spadkodawcy.

W praktyce wykonawca często zajmuje się także pochówkiem, przeprowadzeniem postępowania spadkowego, odnalezieniem spadkobierców i zapisobierców i inne czynności powierzone mu przez Spadkodawcę w testamencie.

Za wykonanie swoich obowiązków wykonawca ma prawo otrzymać wynagrodzenie.

Jeśli zastanawiasz się czy ustanowienie wykonawcy testamentu jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, napisz do Nas chętnie udzielimy dodatkowych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *